• Engelska Tapetmagasinet

Summer Sale - upp till 30% rabatt. Fri frakt på tapeter & personlig service.

Blå tyger på metervara

Hem / Tyger / Färg / Blå

Här har vi samlat blå tyger i allt från ljusa himmelsblå toner till djupa marinblå nyanser. Blå tyger är ett tidlöst val som passar många olika inredningsstilar och hjälper till att skapa en lugn, elegant och ombonad känsla. Här hittar du tyger för gardiner, möbler, kuddar och andra textila detaljer i både klassisk och modern design.

Här har vi samlat blå tyger i allt från ljusa himmelsblå toner till djupa marinblå nyanser. Blå tyger är ett tidlöst val som passar många olika inredningsstilar och hjälper till att skapa en lugn, elegant och ombonad känsla. Här hittar du tyger för gardiner, möbler, kuddar och andra textila detaljer i både klassisk och modern design.

-20%
Colefax & Fowler Olney Stripe Tyg
-20%
William Morris & Co Golden Lily Tyg
-15%
Linwood Lottie Tyg
Tyg
1 164 kr
-20%
GP & J Baker Tetbury Stripe Tyg
-20%
William Morris & Co Golden Lily Tyg
Littlephant Karin Tyg
Tyg
1 450 kr

Summer Sale

Upp till 30% på tapeter, tyger och färg.

-20%
Colefax & Fowler Peveril Tyg
Tyg
1 452 kr
-20%
Colefax & Fowler Snow Tree Tyg
-20%
GP & J Baker Tetbury Stripe Tyg
-20%
GP & J Baker Dotty Tyg
Tyg
1 240 kr
-15%
Linwood Polly Tyg
Tyg
1 164 kr
-20%
GP & J Baker Dotty Tyg
Tyg
1 240 kr
-15%
Linwood Polly Stripe Tyg
Tyg
1 164 kr
-20%
Colefax & Fowler Olney Stripe Tyg
-20%
Jane Churchill Sunsari Tyg
Tyg
1 872 kr
Ian Sanderson Quiver Tyg
Tyg
1 260 kr
-20%
Colefax & Fowler Eaton Check Tyg
Ian Sanderson Trickle Tyg
Tyg
1 260 kr
-20%
GP & J Baker Dotty Tyg
Tyg
1 240 kr
-15%
Linwood Helter Skelter Tyg
Tyg
1 156 kr
-15%
Linwood Babette Tyg
Tyg
1 164 kr
-20%
GP & J Baker Bowhill Tyg
Tyg
2 380 kr
-20%
Jane Churchill Zander Tyg
Tyg
1 812 kr
-20%
GP & J Baker Sea Aster Tyg
Tyg
2 236 kr
-20%
Colefax & Fowler Snow Tree Tyg
-20%
Colefax & Fowler Lorenzo Tyg
Tyg
2 760 kr
-20%
Colefax & Fowler Bendell Stripe Tyg
-20%
GP & J Baker Symington Tyg
Tyg
1 240 kr
-15%
Ralph Lauren Tack House Stripe Tyg
-20%
Colefax & Fowler Olney Stripe Tyg
-20%
Colefax & Fowler Tarrano Tyg
Tyg
1 932 kr
-20%
GP & J Baker Posy Tyg
Tyg
1 240 kr
Ian Sanderson Flo Stripe Tyg
Tyg
1 140 kr
-20%
Jane Churchill Sunsari Tyg
Tyg
1 872 kr
FAQ
  • Kan jag beställa tygprover?

    Kan jag beställa tygprover?

    Absolut, vi rekommenderar att känna på tyget och se färgerna innan köp. Du kan beställa tygprover på vår webbplats. Tänk dock på att tygprover ofta är små och endast till för att få en känsla för kvalitén och färgen – det är inte alltid som hela mönster kommer med. Tygprover är bra för att jämföra färger och material i din egen miljö innan du bestämmer dig. I vår butik kan du även se tygerna på plats.

  • Hur beställer jag rätt mängd tyg till mina gardiner?

    Hur beställer jag rätt mängd tyg till mina gardiner?

    Att beställa tyg till gardiner är faktiskt enklare än man tror. Börja med att titta på tygets bredd, den finns alltid tydligt angiven på produktsidan. För att få en härligt fyllig gardin väljer många dubbel bredd, vilket betyder att du behöver ungefär dubbla bredden på ditt fönster i tyg.

    När det gäller längden är det bra att tänka på att gardinen behöver extra tyg för att kunna sys snyggt - veckband upptill, fåll längst ner och lite extra för att gardinen ska hänga perfekt. Lägg till cirka 30 cm på den längd du önskar när gardinen är klar, så får du det där professionella och vackra resultatet.

    Och skulle det kännas lite osäkert med mått eller modell - mörkläggande, hissgardiner eller något annat - finns vi alltid redo att hjälpa dig räkna ut precis vad du behöver. Kontakta oss gärna. 

  • Har ni en fysisk butik där jag kan känna på tygerna?

    Har ni en fysisk butik där jag kan känna på tygerna?

    Engelska Tapetmagasinet är även en butik med anor från 1899, belägen i Göteborg. Här kan du komma in och känna på våra tyger, få personlig rådgivning och inspiration av våra kunniga inredare. Vi hjälper dig att hitta rätt tyg och stil för just ditt hem eller projekt – varmt välkommen att besöka oss!

Blå tyger med tidlös och lugn känsla

Blå tyger är ett av de mest uppskattade valen inom inredning tack vare sin förmåga att skapa lugn och balans i ett rum. Färgen fungerar lika fint i klassiska miljöer som i moderna hem och kan upplevas både ljus och luftig eller djup och elegant beroende på nyans.

 

Ljusblå tyger hjälper till att skapa ett lätt och harmoniskt uttryck och passar särskilt fint i sovrum, vardagsrum och kustinspirerade miljöer. Mörkblå tyger ger istället mer djup och karaktär och används ofta för att skapa ett mer ombonat och exklusivt intryck.

 

Blå tyger till gardiner, möbler och kuddar

Blå tyger används ofta till gardiner där de hjälper till att skapa en lugn och tidlös inramning av rummet. Ett blått linnetyg är särskilt uppskattat för sitt naturliga fall och sin förmåga att kombinera elegans med en avslappnad känsla. Det fungerar lika fint i klassiska hem som i moderna miljöer.

 

För dig som vill klä om en fåtölj, soffa eller matsalsstol finns många alternativ inom möbeltyg blå, från slitstarka enfärgade kvaliteter till dekorativa mönster och vävda strukturer. Blå tyger passar också utmärkt till kuddar, sänggavlar och andra textila detaljer där de bidrar med färg utan att dominera rummet. Kombinationen av blått tillsammans med beige, vitt, grått eller trä skapar en tidlös helhet som håller över tid.

 

Hitta blå tyger hos Engelska Tapetmagasinet

Hos Engelska Tapetmagasinet hittar du blå tyger på metervara i många olika nyanser, material och mönster. Här finns allt från ljusblå linnetyger och klassiska randiga kvaliteter till mörkblå möbeltyger och exklusiva designer för hela hemmet.

 

Vi har arbetat med tyger, gardiner och inredning i över 125 år och hjälper dig gärna att hitta rätt blått tyg för ditt projekt. Våra erfarna inredare hjälper dig att välja tyger till gardiner, möbler, kuddar och skräddarsydda gardiner som skapar en personlig och genomtänkt känsla i hemmet.


Din kundvagn(0 artiklar)

Kundvagnen är tom
Totalt: 0 kr
Till kassan

KOMPLETTERA MED RÄTT TILLBEHÖR

Tapetlim - Non Woven Tillbehör
Tillbehör
190 kr
Målartvätt, 1L Tillbehör
Tillbehör
145 kr
Farrow & Ball Pensel, 50 mm Tillbehör
Tillbehör
155 kr

Favoriter(0 artiklar)

Du har ännu inga favoriter

Meny